My

uvodni_foto.jpg

Jsme dvě holky z Ostravy, trpělivě sedíme hodiny v křesle, obložené polštáři, v ruce máme dřevěné jehlice a prakticky nepřetržitě nahazujeme očka, pleteme, občas i páráme. Zkrátka se s každým výtvorem páráme tak dlouho, dokud nejsme spokojené. A když jsme, pustíme náš výrobek do světa – třeba zrovna k Vám domů. Jehlice nám poprvé daly do ruky babičky a mámy – Lucii, když byla v druhé třídě, Tereza v té době motala vlněné bambule. Postupně jsme oblékly všechny panenky a samy byly „opletené“ tím, co vytvořily babička s mámou. Jehlice jsme několikrát odložily, po letech se k nim ale zase vracely. Když nám bylo přes dvacet, přestala Lucie nakupovat šály a čepice a začala plést své vlastní – z kvalitních přírodních materiálů, které si v širokém výběru umělin musela opravdu složitě doslova vypátrat. Našla a do pletení znovu nadchla Terezu. A tak jsme společně začaly luštit a překládat návody, počítat a ubírat očka, aby se nám střihy líbily a začaly jsme vymýšlet a tvořit čím dál složitější věci. Občas jsme někoho obdarovaly a líbilo se. A tak jsme naši výrobu postupně rozšiřovaly a začaly oblékat nejen naše nejbližší ….

Z čeho pleteme

Hledaly jsme, objednávaly, zkoušely různé vlny. Chtěly jsme přírodní materiál, ale aby byl příjemný k nošení, neškrábal a byl k dostání v barvách, které se nám líbí. Zároveň, aby stejně hezky vypadal i po vyprání.

Trvalo to, ale máme!

Aktuálně nejvíce využíváme dva typy vln – pojmenovaly jsme je NATUR a AIR. Objednáváme je ze zemí na severu a většinu barev máme skladem.

 

NATUR

je čistě přírodní, silná příze – směs ovčí /65%/  a lamí /35%/ vlny. Díky alpaky jsou výrobky z této vlny krásně hedvábné, ovčí vlna jim zase pomáhá držet tvar. 

Vlákna této vlny nejsou nijak upravována - před barvením neprochází žádnou formou chemického ošetření. Tak jsou zvýrazněny přirozené vlastnosti vláken a navíc jim takový postup dodává lepší tvar i strukturu.

AIR

Tato příze zkrátka vybízí k tomu, abyste se jí dotkli, tak moc je příjemná  – jde o směs lamí vlny alpaky /65%/ a ovčí vlny /7%/ . Oproti vlně Natur, obsahuje Air i polyamid /28%/, kterého však není potřeba se bát. Výhodou je, že vlna je velmi lehoučká, hodí se proto na delší typy svetrů. Jde o jemnou přízi, která krásně vypadá, zaslouží si ale stejně jemné zacházení. Je absolutně nedráždivá a tak se hodí i pro ty, kteří bojují třeba s ekzémy.

 

Občas se pouštíme i do jiných materiálů, třeba čistého merina. 

Pomáhají nám

  • Grey Instagram Icon